Becsúszott egy plusz betű a terméknévbe? Nem, nem elírás a cím. Egy közelmúltban történt ráncfelvarrásnak köszönhetően, már a legendás amerikai Shure céget sem kritizálhatjuk, hogy csak ülnek a babérjaikon. Túlzás nélkül mondhatom, hogy a Shure SM7B mikrofon az elmúlt 5 évtized alatt páratlan karriert futott be a hangstúdiók világában. Napjainkra sem csillapodott a felhasználók rajongása, köszönhetően a videómegosztó és podcast platformoknak.

Az ikonikus forma nem sokat változott, a hátsó rész lett egy kicsit hosszabb, köszönhetően a beépített erősítőnek. A mikrofont természetesen enélkül az erősítés nélkül is használhatjuk, ekkor egy klasszikus SM7B mikrofonként funkcionál.
RÁNCFELVARRÁS
Mint ahogy a fentiekben is említésre került, a Shure SM7dB a nagy előd egy napjainkra aktualizált, ráncfelvarrott változata. Maradt az Unidyne III kapszula, a robosztus ház és a már jól bevált felfüggesztés is. A szürkés színt felváltotta a fekete, ami határozottan jól áll neki. A különbség a hátsó részt vizsgálva fog szembetűnni, ahol az SM7B-hez viszonyítva két extra kapcsolóval találkozunk majd az alsó szegmensben. A bal oldalival aktiválhatjuk magát az előerősítő áramkört, a jobb oldalival az erősítés mértékét választhatjuk ki, +18dB illetve +28dB értéken.

Miért is nagyon hasznos dolog ez? A Shure SM7B köztudottan egy gyenge kimenő teljesítményű mikrofon, amelynek előerősítéséhez legalább egy +60dB jelszintet adó előfokozat szükséges. A professzionális stúdiókban ez nem okozott gondot, viszont az otthoni környezetben megtalálható olcsó, vagy átlagos szintű hangkártyák ezt nem képesek megfelelő minőségben biztosítani. A piac viszonylag hamar reagált és megjelentek az úgynevezett jelútba köthető előerősítők. Ezeket a szintén gyenge jelszintű szalagmikrofonok esetében is hatékonyan használhatjuk egyébként.

Ezek működéséhez +48V fantomtápra van szükségünk, amely aktiválja a bennük található erősítő áramkört. Fontos megjegyezni, hogy csak az áramkörig megy a feszültség, a mikrofonra már nem, amely így megóvja a károsodástól eszközünket. Ezek általában +28dB körüli értékkel emelik meg a jelszintet, ami már elég lesz az említett szerényebb specifikációkkal rendelkező audio interfészek esetében is. Ez alól kivételt képez az sE Electronics DM2 eszköze (fenti képen bal szélen látható), ahol egy kis csavarhúzó segítségével finomhangolásra is lehetőségünk van. Láthatóan a Shure sem akarta futni hagyni az aranytojást tojó tyúkot és úgy döntött, hogy házon belül fejlesztve válaszol a kihívásra.

Az erősítő áramkör működési elvét tekintve, megegyezik a már említett külön megvásárolható jelútba köthető társaival. A nagy előny, hogy itt egy eszközön belül kapjuk meg a szolgáltatást, nem lesz szükségünk extra kábelre. Tapasztalatok szerint már +18dB állásban is is nagyon jó eredmény jelentkezik, de hogy a suttogók se aggódjanak, a +28dB bőségesen ki fogja szolgálni őket is. Az extra dolog természetesen a számokat is meglöki felfelé, mintegy 50 000 forintos többletként rakódik az árcédulára. Személy szerint az a véleményem, akinek már van egy SM7B mikrofonja, az ne rohanjon cserélni az SM7dB-re, mert a már tárgyalt ráncfelvarráson kívűl minőségben ugyanazt kapja. Amennyiben viszont most áll valaki a vásárlás előtt az mindenképp ezt válassza, főleg ha dedikált mikrofon előfok nélkül, átlagos hangkártyával kívánja használni. Meghálálja.